יום ראשון, 17 באפריל 2011

איך שומרים על איזון בין חיי עבודה וקריירה וחיי משפחה?

"קשה.קשה." " מאוד מסובך". "להטוטנות של ממש". ביטויים אלה ואחרים נשמעים תדיר מפי הורים המגדלים את ילדיהם ובעת ובעונה אחת הם נדרשים להתמודד עם עולם מציאותי של קריירה ועבודה בה הדרישה לתפקוד הנה מירבית טוטלית ואינטנסיבית.

דרישה הנמצאת בעלייה מתמדת ומשמעותית מעת לעת, במיוחד בתקופה האחרונה. רוב ההורים כיום מתמודדים עם מצב חדש שלא היה כמותו בהיותם בעצמם ילדים. אז, לפחות אחד ההורים היה זמין ונגיש לילדים בבית. כיום בבתים רבים ,ההורים מגיעים הביתה לעתים לקראת או לפנות ערב ומוצאים ילדים עייפים ובמידה מסוימת אולי גם מתוסכלים כי בילו את מרבית שעות היום בידי אנשים טובים אך מבחינתם, בהשוואה לאמא ולאבא הם עבורם זרים והם גם מתחלפים. אין להורים אלה מודל זמין קודם ממי לקחת דוגמא וידע לגבי איך מגדלים ילדים כשאין נוכחות מספקת בבית ואין זמינות ממשית . גם האנרגיות מתפזרות לא רק לכיוון גידול ילדים.

אז איך יודעים כיצד לפעול? ידע זה, בלית ברירה , נרכש כל פעם מחדש דרך ניסוי וטעיה. כל הורה וכל משפחה עושה את ההתאמות משלה בתקווה שאף אחד לא יפגע. בימינו, גם מבנה המשפחה השתנה וגם המושג התרחב ונהיה ססגוני ולא אחיד כמו בעבר. משפחות רבות מונות הורה אחד והקושי המוטל על ההורה היחיד המגדל הוא מכביר למדי. עדיין גם כשישנן שתי דמויות הוריות מגדלות ומשמעותיות עבור הילדים אך הן עובדות שעות רבות, הם מרגישים לעתים שהקהילה לא עושה מספיק לסייע להם.

תחושה זו מתעוררת ,למרבה הצער, בשל קיצוצים נרחבים בתקציבי החינוך,הרווחה והבריאות בתחום השירותים הניתנים לילדים ונוער. . מה עושים כדי לתת מענה הולם למקום העבודה וגם לבית ולילדים? זאת מבלי להזכיר שבמקרים רבים הורים נאלצים לוותר על זמן לבילוי עם חברים, עיסוק בשעות הפנאי ושעות לפירגון עצמי. ובכן, אין תשובה אחת ויחידה וצריך לזכור שכל אדם מסתגל למצב זה על פי אישיותו, אופיו ושאיפותיו בכל תחום ותחום.

אך אם יש משהו שבודאי לא יזיק ואולי גם יועיל זה לשמור על רשת חברתית תמיכתית טובה, על הידברות מתמשכת עם בני/ בנות זוג וגם עם הילדים בהתאם לגילם ורמתם הכללית. חשוב גם להקפיד על חיוב עצמי לצאת מדי פעם לבלות ולא לשקוע ולא להשאב מדי לתוך "בור" הדרישות היומיומיות, לשמור על פרופורציות הן בנתינה והן בהשקעה האנרגטית לעבודה, לילדים,לזוגיות,לעצמי. נכון שקל יותר להמליץ מאשר לבצע. אך זהו האתגר המאפשר ליהנות מהעשיה והבנייה בתחום הקריירה והמשפחה לבל זה יורגש כעול וכדרישה המכלה כוחות ,פוגעת ביכולת ההנאה ופוגמת בתחושת שמחת החיים. קל זה לא. וכשיש צורך עדיף להתייעץ עם איש מקצוע ולבחון ביחד דרכים להגיע איזון נכון וטוב יותר , ככל שניתן ואפשר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה